Home > Новини > Тактильний атлас світу допомога у навчанні людей з проблемами зору.

Тактильний атлас світу допомога у навчанні людей з проблемами зору.

На початку лютого цього року в навчально-інформаційному центрі УТОС проведена апробація тактильного атласу світу. Мета апробації – отримати зауваження користувачів з проблемами зору. Авторам атласу дуже важлива думка користувачів подібних матеріалів. Атлас було зроблено з урахуванням універсального дизайну. При створені автори брали ті кольори, які будуть важливі як для маленьких так і дорослих користувачів. По структурі атлас складається із десяти сторінок: перша це – загальна карта світу, друга – це легенда, умовні позначки, а далі показані частини світу. До атласу передбачено додаток, де вказано країни та столиці країн, який буде написано шрифтом Брайля та звичайним шрифтом.Примірник атласу виготовлено на базі “Безбар”єрна Україна” за допомогою тифлографіки. Тифлографіка – це спосіб виготовлення об”єктів за допомогою шрифту Брайля і тактильних графічних варіантів. Виготовлений атлас світу – пробний примірник і має багато недоліків Тому вирішено було провести його апробацію. Для чого його показали майбутнім користувачам, представникам УТОС.
Ідея створення подібного атласу з”явилася в авторів у 2014 році, коли дізналися, що подібні атласи вже давно використовуються в школах США. За рік до того було створено тактильну карту метрополітену Харкова. А у 2015 році під керівництвом Дмитра Авраменко була створена тактильна карта історичної частини міста Луцька.
Тифлографіка – це спосіб виготовлення об”єктів за допомогою шрифту Брайля і тактильно графічних варіантів Тактильний атлас – це десять аркушів формату А-4 альбомного варіанту зображені загальна карта світу, континенти, острови та моря й океани. На другій сторінці атласу вказана легенда, тобто умовні позначки континентів, країн столиць островів, морів та ок

еанів. До атласу передбачено додаток, де, вказано країни та столиці країн, який буде написано шрифтом Брайля й звичайним шрифтом для вчителів.
Тифлографіка дуже коштовний варіант у виготовленні об”єктів, тому відразу виникла фінансова проблема. На допомогу прийшла фірма благодійності, з допомогою якої й виготували карту світу. За основу була взятий примірник, створений польськими спеціалістами.
Крім фінансової проблеми виникли й інші. Перш за все формат. Автори вирішили обрати формат А-4, оскільки, на їхню думку він зручний для маленьких і дорослих користувачів, а особливо зручним у навчанні в школах.
Інша проблема тактильні знаки для визначення об”єктів та написів. На карті такого формату ці знаки вийшли маленькими, що не дуже зручно для навчання. Вони повинні бути зручними у користуванні, а тим паче у навчанні в навчальних закладах.
При апробації тактильного атласу звучали й інші зауваження:
Так пропонувалося по різному розміщувати континенти. Одні, наприклад Австралію, розмістити горизонтально, а Північну та Південну Америки – вертикально.
Щоб дитина мала правильне тактильне уявлення про континенти країни, острови та моря й океани пропонувалося чітко виділити кордони між ними.
Пропонувалося також графічно розділити сушу і моря та океани, а також показати чіткіші кордони між країнами та між континентами й морями.
Звучала пропозиція зробити атлас у вигляді трансформеру, але постало питання, якого масштабу цей атлас повинен бути для вивчення, особливо для тотально сліпих.
Вирішено було доопрацювати атлас з урахуванням пропозицій, які прозвучали при апробації.
Костянтин П”ятилєтов

Залишити відповідь