Главная > Советы > Як змусити владу і бізнес встановити пандус. 5 кроків

Як змусити владу і бізнес встановити пандус. 5 кроків

Матеріал КНК Медіа Як наша читачка добилася встановлення пандусу за кошт міста, зацікавив багато людей з інвалідністю, які надіслали до редакції багато запитань щодо того, як вирішити аналогічне питання і у їх будинках. Ми вирішили розповісти про 5 кроків, які треба зробити, аби змусити владу і бізнес встановити пандус у будинку, де мешкає людина з інвалідністю.

Після зазначеної публікації до мене почали звертатися мешканці сусідніх будинків, аби дізнатися, як жея цього добилася. Вони буквально ловили мене на вулиці, на вході до парадного, без попередження приходили до моєї квартири. Бідкалися, що їхні родичі з інвалідністю потребують пандусу, оскільки після інсульту чи ампутації ніг перестали виходити на вулицю, але ніхто не знає, як цьому зарадити.

Я вкотре бачила правову немічність українців. Подібні ситуації викривають, що люди не знають, як обстоювати свої права, ба навіть самих цих прав. Так, у черзі до сімейного лікаря літня жінка обурювалася, що терапевтів перейменували, а права обирати такого лікаря не дали. Почувши це, я роз’яснила, що насправді дане право є, потрібно лише написати заяву про те, у якого саме лікаря пацієнт хоче обслуговуватися.

Інший приклад. Мешканці багатоквартирних будинків, які пересуваються на візках чи з паличками (милицями тощо), не знають, що згідно із ст. 30 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (надалі — Закон про основи соцзахисту) їхні жилі будівлі повинні бути обладнані спеціальними засобами та пристосуваннями. При цьому, по-перше, це може бути не лише пандус. Адже часто прибудинкова територія, забудована ще за радянських часів, не дозволяє встановити подібну конструкцію під належним кутом. І саме тому керуючі компанії та чиновники в усній формі відмовляють родичам людей з інвалідністю у такій «розкоші». Однак вони замовчують можливість встановити на сходах електричний підйомник, типу таких, які ми бачимо на станціях столичного метро або в Національному палаці мистецтв «Україна». Чому?

Тому, що, по-друге, таке обладнання повинен здійснювати власник або балансоутримувач будинку своїм коштом. Тобто, якщо будинок перебуває у власності міста, то пандус чи інше пристосування встановлюється за рахунок місцевого бюджету розвитку, який передбачено ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Коли ж управління будинком здійснює об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або житлово-будівельний кооператив (ЖБК), то обладнання сходів відповідними засобами відбувається за рахунок коштів даних організацій. Цей випадок є складнішим, оскільки тягне за собою збільшення щомісячних внесків власників квартир.У такому разі голови ОСББ і ЖБК повинні роз’яснити мешканцям щодо всіх благ, які вони отримають, оплативши необхідну конструкцію. Адже нею зможуть користуватися не лише люди на інвалідних візках, а й батьки з дитячими візочками та люди похилого віку, яким важко пересуватися.

А тим часом чиновники, і навіть лікарі користуються необізнаністю населення. Наприклад, нещодавно я проходила обстеження для отримання направлення до медкомісії, про яку йтиметься далі. Необхідні аналізи та ренгенографію мені робили не в поліклініці за місцем проживання, а в лікарні. Коли ж готові документи були здані для направлення на комісію, мені зателефонували з поліклініки та пригрозили, що наступного разу мене змусять проходити ці процедури у них. Персонал поліклініки не розраховувавна здатність пацієнта з інвалідністю дати грамотний опір. Я заперечила працівниці, що маю право вибору медичного закладу для надання допомоги, і на цьому наша розмова завершилася.

Все це спонукало мене розробити покрокову інструкцію щодо безкоштовного обладнання будинку, де живе людина (дитина) з інвалідністю, спеціальним засобом чи пристосуванням. Як показала практика, для цього потрібно зробити 5 основних кроків.

Крок 1. Отримати направлення: для повнолітньої людини з інвалідністю — на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) за місцем її проживання, а для дитини до 18 років — на лікувально-консультативну комісію (ЛКК) при поліклініці. Саме ці комісії розробляють індивідуальну програму реабілітації (ІПР) згідно з п. 4 відповідного Положення, затвердженого Кабміном. У ній за ст. 30 Закону про основи соцзахисту, яку я згадувала раніше, і повинна бути записана потреба в пандусі чи в іншому спеціальному пристрої. Метою створення ІПР необхідно визначити «надання рекомендацій щодо житлово-побутових умов». Таке направлення дає сімейний лікар після проходження дорослим або дитиною лікарів-спеціалістів.

Крок 2. За результатами огляду МСЕК або ЛКК оформити ІПР. Відповідно до п.п. 5 і 8 Положення вона створюється протягом місяця від дня звернення до МСЕК за участі людини з інвалідністю або законного представник дитини з інвалідністю (хтось із батьків або опікунів). Це означає, що така людина вправі казати членам комісії, що саме їй потрібно: пандус, ліфт, інвалідний візок, путівку до санаторію та навіть просторий санвузол.

Крок 3. У пункті 7 «Соціальна та побутова реабілітація» ІПР обов’язково зазначити пандус або інше пристосування, якщо прибудинкова територія не дозволяє встановити пандус з потрібним кутом ухилу. У пп. 2.7.7 Порядку складання форм ІПР, затвердженого Наказом МОЗ України від 8 жовтня 2007 року, потреба в таких засобах і пристосуваннях визначається комісіями після обстеження соціально-побутових умов проживання дорослої людини або дитини з інвалідністю за участю працівників соціальних служб.

Якщо комісія не погоджується записати такі засоби реабілітації до ІПР, дорослий з інвалідністю або законний представник дитини має право не підписувати ІПР і оскаржити цю відмову до вищестоящої комісії.

Крок 4. Якщо ж ІПР оформити вдалося, необхідно написати заяву про встановлення пандусу (іншого пристосування) до:

  • депутата Київради, обраного від округу, де мешкає людина (дитина) з інвалідністю, — якщо будинок перебуває у власності міста. Такі будинки обслуговуються конторами, типу «ЖЕК»;
  • голови ОСББ або ЖБК, — якщо будинок керується цими організаціями.

Заяви можна оформити за такими зразками.

Зразок 1

Зразок 2

Крок 5. Якщо протягом року після звернення із заявою пандус (інше пристосування) встановлено не буде, людина з інвалідністю (законний представник дитини з інвалідністю) має право:

  • вимагати надання іншого житла в будинку, де є пандус;
  • грошової компенсації вартості пандусу та робіт з його встановлення;
  • звертатися до поліції із заявою про незаконне позбавлення волі особи, оскільки відсутність пандусу (іншого пристосування) позбавляє людину (дитину) з інвалідністю можливості вільно виходити з дому;
  • кожні два роки оформлювати ІПР з пандусом (іншим пристосуванням) і подавати аналогічні заяви, в яких зазначати, що попередні заяви так і не було задоволено.

При цьому заміну житла та грошову компенсацію можна вимагати як через суд, так і без нього.

Скажу відверто: описана процедура займає певний час і чимало зусиль. Але, якщо ви не поступитеся та доб’єтеся свого, то чиновники перестануть бачити у людині з інвалідністю беззахисну і недалеку істоту. Натомість перед ними постане обізнаний та наполегливий громадянин, здатний змусити закон працювати.

Джерело

Добавить комментарий