Главная > Новости > Данія: досвід працевлаштування людей з інвалідністю

Данія: досвід працевлаштування людей з інвалідністю

«…нерівне ставлення визначається як будь-яка пряма чи непряма дискримінація за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, політичних поглядів, сексуальної орієнтації, віку, інвалідності, національного, соціального або етнічного походження» — так розпочинається закон Королівства Данія про рівне ставлення на ринку праці.
Система пошуку роботи в Данії дозволяє людям з інвалідністю шукати роботу на рівні з іншими данцями. Але відмінність данського досвіду від інших країн Європи полягає у гнучкості робочих місць. В законі про працевлаштування говориться, що 50-65 відсотків заробітної плати сплачується з бюджету.
В Данії відсутня квота для працевлаштування людей з інвалідністю. При цьому роботодавець повинен брати до уваги кваліфікацію претендентів на посаду. Перевага на вакантну посаду данцям з інвалідністю надається, якщо в них однакова кваліфікація з іншими претендентами.
Зарплата данців з інвалідністю виплачується частково з державного та муніципального бюджетів. Крім того держава зобов’язана сплачувати: пенсію по інвалідності — 35%, соціальну допомогу та лікарняні виплати — 50%, зарплату для працівників, які мають гнучкі місця — 65%
Починаючи з 2014 року, працевлаштуванням займається Агенція ринку праці та працевлаштування (Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering har fire kerneopgaver, STARS), яке діє при Міністерстві зайнятості. Воно має вісім підрозділів, які тісно співпрацюють з 93-ма центрами зайнятості в муніципалітетах.
Кожна людина з інвалідністю має право отримати підтримку при працевлаштуванні. Надалі муніципальна агенція оцінює працездатність людини, яка до неї звернулася. У разі низької працездатності претендент на вакансію має право на отримання «гнучкого сертифіката». Він дозволяє претендентові звертатися до роботодавця для отримання гнучкого місця.
В державі відсутні загальнонаціональні критерії для програми супроводу на робочому місці. Послуги та особистих помічників данці з інвалідністю можуть отримати у державних центрах зайнятості НУО та таких центрах як NextJob.
Центр NextJob за допомогою спеціальних програм готує людей з інвалідністю до виходу на ринок праці. До центру можуть звернутися люди різними нозологіями, віком від 18 років.
Індивідуальну підтримку данцям з інвалідністю надає інший центр, Work4You. Його послугами можуть скористатися й інші незахищені версти населення, які мають проблеми з виходом на відкритий ринок праці.
Використовуючи вищевказані інструменти Данія досягла успіхів: працевлаштовано 54 відсотки людей з інвалідністю, 15% — безробітних. Рівень економічної активності склав 63%. У 2000 році рівень виплат пенсій по інвалідності або виплат на гнучких робочих місцях досяг 270 тисяч осіб. На сьогодні він зріс на 25 відсотків. Працівники на гнучких робочих місцях у данському Королівстві рахуються як зайняті на повний робочий день, а це 2.3% всіє загальної робочої сили держави. Чисельність отримувачів пенсій по інвалідності складає 8.9 відсотки.
Костянтин П»ятилєтов
За підтримки фонду «Відродження»

Добавить комментарий